ELHEP

Witaj

Kim jesteśmy?
Jesteśmy młodym Kołem Naukowym - duchem oraz wiekiem. I to w zasadzie tyle

Jak to jest być w kole?
Dużo roboty. Ale i dużo satysfakcji. Człowiek przy każdym zadaniu uczy się czegoś nowego... i to procentuje. Kiedy zaczynaliśmy "zabawę" w elektronikę każdy z nas nie wiedział zbyt wiele - zawsze tak jest...  wszyscy na początku robiliśmy proste przejściówki lub płytki z mikrokontrolerami by się nauczyć elektroniki. Dziś koło jest miejscem spotkań projektowych oraz spotkań by nasycić naszego bzika na punkcie techniki - tutaj elektroniki i programowania, od Low-Cost po Hi-Tech.

Jak działamy?
Szukamy tematów i robimy projekty o skali trudności pracy dyplomowej - tyle, że w kilka osób. Na te projekty później, w trakcie, a zwłaszcza przed realizacją, ubiegamy się o dofinansowania z ministerstw oraz innych przeznaczonych do tego celu instytucji. Startujemy również w konkursach o nagrody... głównie pieniężne. W zespole podczas projektowania wymieniamy się doświadczeniem i wiedzą. Cały nasz obecny zespół pracuje w firmach/instytucjach jako projektanci i programiści - chętnie przelewamy wiedzę oraz know-how na inne osoby - zwłaszcza początkujące.

Jaka jest misja?
Generalnie by zdobywać i przekazywać "potomnym" doświadczenie w temacie. Jak już się ma doświadczenie jest znacznie mniejszy problem ze zdobyciem wymarzonej pozycji... mowa o całym świecie! Koło jest też nazwałbym je "poligonem" dla nas wszystkich - kto się sprawdza, czyli umie i wkłada sporo pracy w projektach kołowych również sprawdzi się pracy dyplomowej. Zatem można zyskać plusy u przyszłych promotorów, a nawet jeśli projekt kołowy był dostatecznie zaawansowany podnieść go do rangi pracy dyplomowej. Stawiamy na promocji wiedzy i umiejętności - każdy może zmierzyć się u nas z projektem, własną wiedzą oraz niewiedzą i przekonać się ile jednak umie i ile ma energii by to wszystko ogarnąć.

Ponadto nie wszyscy marzą o elektronice czy programowaniu, a przyszli na Elkę bo "mama im kazała". Niestety o tym, że ich marzeniem nie jest być elektronikiem programistą dowiadują się po 3 lub 4 roku lub, co gorsza, po ukończeniu studiów i muszą się potem męczyć. Niech wpadną do nas jak najprędzej i przekonają się o swoistym "być albo nie być" - taka pomoc może okazać się ważniejsza niżeli wmuszanie na siłę komuś Teorii Obwodów - a może taka osoba byłaby wybitnym lekarzem, a elektronikiem lub programistą może być kiepskim.

Co robimy?
Obecnie trwają prace nad:

  • Mobilnym Systemem Akwizycji w ramach grantu rektorskiego,
  • kamerami astronomicznymi dla projektu Pi of the Sky,
  • systemem akwizycji dla reaktora plazmy JET,
  • systemem akwizycji dla eksperymentu CMS - CERN.

Co mamy w planach na 2012/2013/2014?
Planujemy troszkę mniej niż poprzednio, gdyż już uczestniczymy w dość trudnych projektach:

  • Integracja modułu SATA dla projektu WhiteRabbit w ramach ohwr.org - CERN,
  • Tworzenie algorytmów przetwarzania obrazu w DSP, FPGA, ARM dla kamer astronomicznych (naziemnych i tych w kosmosie), przemysłowych oraz monitorujących (np. stadiony),
  • Zawsze jakiś inny ciekawy pomysł się znajdzie!!!

Jak do nas trafić?
Mieścimy się na 6 piętrze - 603B. Wjeżdzamy na 5 windą a potem schodami jedno piętro. Dzwonimy domofonem - ktoś przeważnie jest. Można też napsiać do nas wiadomość na jeden z adresów: